Kontaktinfo:

HerningAstronomiforeningLogoMaps

Herning Astronomiforening

Løvbakke Naturcenter

Løvbakkevej 32

DK-7400 Herning

E: astro@herning-astro.dk

Herning Astronomiforening

  • Herning Astronomiforening er stedet, hvis du interesserer dig for at kigge på stjernehimlen og gerne vil lære mere om universet.
  • Vi har medlemsaften den sidste torsdag i hver måned, undtagen juli og december.
  • På vores medlemsmøder har vi oplæg om aktuelle astronomiske emner, samtidig med, at der er tid til social hygge og debat.
  • Vi arrangerer observationsaftner ved særlige astronomiske begivenheder eller når vejret er ideelt.
  • Teleskopet på foreningens observatorium er koblet op på en skærm i vores medlemslokale, så vi alle kan følge med i, hvad der sker.
  • Vi arrangerer guidede turer, hvor vi fremviser Løvbakke Solsystem og Astronomisti. Vi fortæller om vores solsystem og går en tur på astronomistien i naturskønne omgivelser. Klik ind på siden “Solsystem og Astronomisti”
  • Alle er velkomne.
Bliv en del af foreningen

Bestyrelse m. fl.:

Peter Aarslev

Formand

T: 28 40 52 32

E: aarslev@dadlnet.dk

Lars Brandt

Kasserer og medlemsliste

T: 40 14 16 58

E: larsjbrandt@gmail.com

Hans Rosbjerg

Sekretær og webmaster

Kontaktperson vedr. guidede ture
Løvbakke Solsystem og Astronomisti

T: 23 30 98 82

E: hans@rosbjerg.dk

Steen Skouboe

Næstformand

Astronomiskole – Teknikgruppe – Observationsgruppe

T: 40 17 14 02

E: s.u.skouboe@gmail.com 

Kim Merrild

Bestyrelsesmedlem

T: 27 26 80 54

E: kmerrild@gmail.com

Ole Fuglsbjerg

Tovholder

Astronomiskole – Teknikgruppe – Observationsgruppe

T: 20 93 25 43

E: ole@fuglsbjerg.dk

Web og grafik:

Peter Rosbjerg

Webmaster, Sociale Medier og Grafisk arbejde

T: 22 48 33 54

E: peter@rosbjerg.dk